III Jaworznicki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2017r.-fotorelacja

Sep 24, 2017 | Mateusz

III Jaworznicki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2017r.-fotorelacja

Oni walczyli o Polskę, my walczymy o Pamięć o nich! 26 lutego odbył się III Jaworznicki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Licznie zgromadzeni mieszkańcy Jaworzna maszerując ulicami miasta mogli zamanifestować swój patriotyzm i pamięć o bohaterach, przez tak długi czas zapomnianych. Uroczystości zainaugurowała Msza Święta w Parafii pw. Św. Barbary na Podłężu, w intencji żołnierzy...


Żołnierze Wykleci to ofiary komunistycznego aparatu zniewolenia. To ludzie niezłomni, którzy pomimo bestialskich tortur nie zdradzili idei walki o wolną Polskę. To niesamowicie ważne by pamiętać o tym, co tworzy historię naszej Ojczyzny, zwłaszcza dziś musimy pamiętać o bohaterach, którzy nie złożyli broni i „nie podali ręki wrogowi”. To takie nazwiska, o których szkolne podręczniki nadal milczą.

O godzinie 12: 00 w Kościele na Podłężu odbyła się Msza Święta, w której homilię wygłosił ks. dr Lucjan Bielas. Następnie kolumna marszowa przeszła ulicami: Leśną, Moniuszki, Rzemieślniczą, Matejki, Grunwaldzką, Zieloną. W okolicy rond im. Rotmistrza Pileckiego oraz Żołnierzy Wyklętych uczestnicy mogli podziwiać przygotowaną przez organizatorów oprawę z udziałem pirotechniki. Maszerujący z hasłami na ustach takimi jak: „Armio Wyklęta – Jaworzno Pamięta”, ” Cześć i chwała bohaterom” czy „Bóg, Honor, Ojczyzna” doszli na Jaworznicki rynek pod Pomnik Niepodległości, gdzie odbyła się dalsze uroczystości. Część artystyczna przygotowana została przez Nicol Błońska z Fabryki Talentów. Po uroczystym złożeniu kwiatów, głos zabrał Mateusz Musiał, przedstawiciel Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej oraz Łukasz Curyło ze Stowarzyszenia Katolickiego „Przyjaźń Jaworznicka”. Na zakończenie odśpiewany został hymn Polski.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat w Jaworznie odbyło się wiele inicjatyw poświęconych podniesieniu świadomości naszej lokalnej społeczności nt. Żołnierzy Wyklętych. Ponadto należy wspomnieć, że dzięki inicjatywom wielu lokalnych działaczy oraz zaangażowaniu posła Dariusza Starzyckiego powstały w Jaworznie dwa ronda tematyczne tj. im Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Żołnierzy Wyklętych, których powstanie jest bardzo istotne, ponieważ oprócz uczczenia ofiar komunistycznej okupacji, niesie za sobą walory edukacyjne, tak ważne dla społeczeństwa.

Na zakończenie fragment przemówienia członka Jaworznickiej Inicjatywy Narodowej kol. Artura Szlósarczyka, odczytane podczas inauguracji tegorocznego Marszu.

„Spotykamy się na Jaworznickim Marszu Żołnierzy Wyklętych już po raz trzeci. Organizowana przez nas uroczystość cieszy się nadal dużą popularnością. Wśród uczestników można spotkać zarówno ludzi starszych jak i młodzież. Szczególnie na sercu leży nam najmłodsze pokolenie tego narodu, ponieważ to oni będą stanowili o jego przyszłości. Praca, jakom ci, dzisiaj młodzi ludzie, zaangażują w wypełnianie obowiązków względem naszej Ojczyzny, będzie bezpośrednio rzutować na sytuacje tego narodu w przyszłości. Odpowiedzialność to dużej wagi. Naród Polski potrzebuje ludzi wielkich, zdolnych do poświęceń…

Chciałbym przy tej okazji podziękować władzą miasta Jaworzna, za udzieloną pomoc organizacyjną. Cieszymy się, że organizowana przez nas inicjatywa Marszu niesie za sobą organizację wydarzeń towarzyszących, które licznie przygotowaliśmy dla państwa w tym roku. Szczegóły na plakacie. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w nich całymi rodzinami.”

Organizatorzy – Jaworznicka Inicjatywa Narodowa oraz Przyjaźń Jaworznicka serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom marszu oraz osobom zaangażowanym w organizację tego rocznych obchodów oraz sponsorowi: Biuro Nieruchomości Musiał oddział w Jaworznie ul. Grunwaldzka 89 (uczciwi ludzie, polecamy!)

 

Za nieznajomość historii swojego narodu, płaci się cenę w przyszłości!